18Sâmbătă, 17 octombrie 2015, am răspuns unei provocări lansate de instituţiile de cultură  argeşene – Concursul judeţean de recitare a poeziei, scenetă şi monolog ,,Pe aripile poeziei”, ediţia a XII-a, desfăşurat la Teatrul ,,Al. Davila” Piteşti, studioul ,,Liviu Ciulei”.
Astfel, Consiliul Judeţean Argeş, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, Biblioteca Judeţeană ,,Dinicu Golescu”- Piteşti, Centru de Cultură ,,Brătianu” – Florica-Ştefăneşti şi Centrul Cultural Piteşti au contribuit la organizarea şi premierea celor mai talentaţi tineri din judeţ în cele trei secţiuni – recitare, monolog şi scenetă. Cu toţii s-au lăsat purtaţi de convingerea că nu sunt puţini cei dăruiţi cu harul exprimării prin mijloacele artei lirice şi scenice, făuritori talentaţi ai lirismului autentic şi împătimiţi ai teatrului şi au propus tinerilor reorientarea către valorile incontestabile ale spiritului.
Şcoala Gimnazială Nr. 1 Miceşti s-a aflat printre îndrumătorii de prestigiu ai copiilor, precum Centrul Cultural Mioveni, Centrul Cultural Piteşti sau şcoli particulare de actorie. 19Şcoala noastră s-a înscris în concurs la două secţiuni, îndrumaţi fiind de prof. Popescu Niculina şi psih. Mitroi Luminiţa, iar rezultatele nu s-au lăsat aşteptate:
# Oprescu Andrei, clasa a VI-a A, a recitat “Porcul liberat”, de Gr. Alexandrescu şi „Curcile”, de V. Alecsandri, cu care a obţinut Premiul I;
# Voichescu Andreea, clasa a VI-a A, a recitat „Măgarul răsfăţat”, de Gr. Alexandrescu şi „De ce nu-mi vii”, de M Eminescu, obţinând Menţiune;
# Cristescu Valentin, Cristescu Marius, clasa a VIII-a A şi Mogoaşe Miriam, clasa a VII-a A, au interpretat sceneta „Păcală şi negustorul”.
Transmitem felicitări din inimă tuturor participanţilor, îi asigurăm de toată aprecierea noastră şi le mulţumim că ne-au bucurat sufletele cu momente deosebite. Elevilor noştri le mărturisim că suntem mândri de ei şi le urăm succes în toată activitatea, dar mai ales în construirea –  de ce nu? – a unei cariere scenice.

Prof. Niculina Popescu
Școala Micești
(Postat octombrie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top