08Competițiile sportive școlare au o importanță deosebită pentru elevii cuprinși în această formă de practicare a exercițiilor fizice, ei beneficiază de o valorificare la cote înalte a deprinderilor acumulate în lecțiile de educație fizică și își perfecționează aceste deprinderi în modul cel mai bun posibil.

Angrenarea elevilor în competițiile școlare duce la creșterea semnificativă a interesului pentru disciplina educație fizică și sport în general, iar pentru ramura sportivă la care participă, în special.
Competiția fortifică elevul fizic, intelectual și emoțional și îl dezvoltă sub toate aspectele. De asemenea, există și o componentă socială foarte importantă, elevul fiind acceptat, apreciat și încurajat de către mediul în care evoluează.
Competiția reprezintă forma superioară de practicare a exercițiilor fizice, locul unde individual este în situația de a folosi bagajul de deprinderi și priceperi motrice în condiții variate.
În timpul  lecțiilor de educație fizică elevii își însușesc diferite tipuri de deprinderi motrice, urmând calea firească de formare a acestora.
Ultima etapă în formarea unei deprinderi este cea a perfecționării în condiții variabile, unde elevul trebuie să coopereze cu echipa și să găsească soluții optime în raport cu acțiunile jucătorilor din echipa adversă.
Elevul, pentru a putea participa la un joc de baschet, handbal, de exemplu, are nevoie de un bagaj mare de deprinderi motrice, ce se acumulează în timp și cu un efort susținut.
Valorificarea acestor deprinderi însușite separat sau prin legături de elemente ce se succed logic se face prin joc. Practic, jocul în sine reprezintă pentru copil scopul și motivația ce a susținut efortul depus în perioadele de acumulări. El nu vede obiectivele relative ascunse ale educației fizice precum “menținerea unei stări optime de sănătate” sau “favorizarea proceselor de creștere”, ci bucuria jocului, a reușitei, bucuria câștigării unui meci.
Pentru elev, faptul că participă la o competiție, fie ea și între clasele de același nivel are o încărcătură emoțională foarte mare, stima de sine este la un nivel ridicat, implicarea sa la toate  activitățile ce preced sau urmează competiția  este activă, dorința de perfecționare crește semnificativ.
În timpul competiției, elevul este “călit”sub toate aspectele, el depune efort fizic și intelectual având presiunea competiției asupra sa, el caută să-și îndeplinească eficient sarcinile, să-și aducă o contribuție cât mai mare la succesul echipei.
Prin selectarea elevului în echipa școlii în care învață, acesta este stimulat și încurajat să aibă încredere în forțele proprii, se simte apreciat pentru calitățile sale și îndrăznește să se gândească chiar la implicarea în activitatea de performanță, prin înscrierea la un club sportiv.
Competițiile sportive școlare reprezintă pentru elevii nelegitimați la un club sportiv forma superioară de practicare a exercițiilor fizice, având numeroase influențe benefice asupra acestora:
- oferă posibilitatea de a perfecționa, în modul cel mai eficient posibil, deprinderile și priceperile motrice însușite în lecțiile de educație fizică.
- crește interesul pentru disciplina educație fizică și sport, în general și pentru ramura sportivă la care participă, în special.
- fortifică elevul la nivel fizic, emoțional și intelectual.
- pune elevul în situații diverse, ce contribuie la dezvoltarea sa personală, socială și morală.
Valențele benefice ale competițiilor sportive școlare sunt incomensurabile, și de aceea se impune angrenarea unui număr cât mai mare de elevi. În acest sens este de dorit organizarea unor competiții la nivel de clase, unde elevii să poată fi selecționați de către colegi în “echipa clasei” care să concureze cu echipele de la clasele paralele, pentru ca mai apoi să concureze cu echipe de la alte instituții școlare. În acest fel se realizează implicarea unui număr mai mare de elevi cu un bagaj de deprinderi și priceperi motrice cât mai mare.

Prof. Gr. I   Bădircea Nicușor
Școala Gimnazială “Marin Preda” Pitești