cosestiVineri 4 octombrie  2019, s-a desfășurat la Şcoala Gimnaziala „Iordache Păcescu” Coșeşti concursul de istorie „Rezistenţa armată anticomunistă de la Nucșoara”, cu participarea unor  echipe de elevi de la şcolile de pe Valea Râului Doamnei: Nucșoara, Corbi, Stăneşti, Domneşti, Pietroşani  Dârmăneşti și Coșeşti.
Bucuria de a participa un număr atât de mare de elevi, alături de profesorii lor, a fost dublată de invitatul surpriză – doamna Laurenţia Arnăuțoiu, care a venit de la Câmpulung pentru a vedea cum percep astăzi copiii evenimentele petrecute acum șapte decenii la Nucşoara, ele sunt nu doar istorie a locurilor lor ci şi o pagină dureroasă a poveştii personale a familiei dumneaei.
Activitatea a cuprins două momente total diferite: expoziţia despre viaţa cotidiană în ultimii ani ai perioadei comuniste si rezistenţa armată de la Nucşoara - concursul propriu-zis.
Expoziţia a fost dedicată împlinirii a 30 de ani de la evenimentele din decembrie 1989 și a fost realizată de către elevii Şcolii Gimnaziale ”Iordache Păcescu” Coșeşti.
Concursul a cuprins  trei probe pe echipe şi una individuală. Dintre cele pe echipe, două au fost de creaţie și au solicitat imaginaţia şi creativitatea.
Prima a fost reprezentată de un test cu 10 întrebări cuprinzând itemi diferiţi. Elevii au avut o bibliografie pe care au studiat-o anterior.
Proba a doua i-a adus pe elevi, rând pe rând, în faţa fotografiilor partizanilor, ei trebuind să îi recunoască.
A treia probă i-a pus pe elevi în poziţia de a schimba destinul partizanilor, aşa cum ei şi-ar fi dorit să se întâmple.
Pentru a patra proba elevilor li s-au pus la dispoziție de către organizatori materiale informative: fotografii, documente și obiecte de scris pentru realizarea unor afișe de prezentare a mișcării de rezistenţă. Afişele făcute de copii ne demonstrează că ei au înţeles ceva important din această poveste tragică a rezistenţei anticomuniste  şi astfel nu va fi nevoie să se mai întrebe, cum o fac chiar unii în prezent – „Până la urmă ce au fost ei, partizanii– bandiţi sau eroi?”
La sfârşitul concursului  doamna Laurenţia Arnăuţoiu, nepoata fraților Toma și Petre  Arnăuţoiu, a spus câteva cuvinte despre familia sa, iniţiatoarea mişcării de rezistenţă de la Nucşoara. A fost o onoare să participe la eveniment iar elevii noştri s-au prezentat foarte bine si  au demonstrat că au înţeles importanţa, sacrificiul celor din mişcarea armată de rezistenţă.
Acest concurs s-a dorit a fi un omagiu pentru luptătorii din munţi, partizanii libertăţii. Şi un omagiu pentru doamna Arnăuţoiu, ca vlăstar al acestei familii ce a dat un aşa obol de sânge şi jertfă…
Elevii au fost premiaţi cu cărţi primite de la Fundaţia Academia Civică din București, condusă de doamna Ana Blandiana.

Director, Prof. Nedelcu Emanuela
(Postat noiembrie 2019)