19Constatăm receptivitatea profesorilor de a identifica contexte formale şi nonformale de exersare a unor comportamente şi abilităţi de viaţă ale elevilor, de a propune în mod sistematic pe parcursul unei luni activităţi motivaţionale diverse pentru dezvoltarea acestora.

Şcoala poate şi trebuie să îşi focuseze intervenţia nu doar asupra achiziţiilor de ordin cognitiv, ci mai ales asupra atitudinilor şi comportamentelor elevilor, precum cele de a fi responsabili, generoşi, punctuali, de a manifesta empatie faţă de semeni, de a aprecia frumosul, de a manifesta respect faţă de sine şi de ceilalţi.
Pentru că școala este locul unde trebuie să te simți bine în pielea ta, să te bucuri și să înveți, elevii clasei pregătitoare "Exploratorii", din Școala Gimnazială "Adrian Păunescu" Pitești au acceptat provocarea de a veni la școală, în pijamale, în cadrul “Wear Your Pajamas At Work Day” (16 aprilie). Li s-a părut interesant să lase acasă uniforma, să bea un ceai împreună, să se joace și să învețe. Orele s-au desfășurat pe podea, printre perne, păturele și jucăriile de pluș, care îi însoțesc pe copii la somn, având ca fundal muzical cântece de leagăn. Elevii au ”citit” cartea ”Ziua în care a fugit somnul”, de Victoria Pătrașcu. În proiectul ”Cufărul cu povești'', doamna prof. înv. primar  Daniela  Stana le aduce copiilor, săptămânal, cărți ale autorilor contemporani, în a căror acțiune se regăsesc. După lectura cărții, elevii au fost capturați într-un brainstorming ” Cum ar fi viața noastră dacă nu am dormi?”, în care au purtat discuții despre importanța somnului în viața oamenilor, a animalelor, despre obiceiuri legate de somn la diferite popoare, despre ”Dreamcatcher” (“Prinzătorul de vise”), despre care se spune că alungă coșmarurile copiilor. Copiii au fost foarte încântați să afle cum dorm astronauții în stațiile spațiale, în absența gravitației. A fost o zi minunată, bună de așezat în cufărul cu amintiri!
2 aprilie - Ziua Pământului și 23 aprilie - Ziua internațională a Cărții, au fost zilele marcate prin cartea ”Pomul cel darnic”, de Shel Silverstein, o parabolă minunată, în imagini simple și cuvinte puține, din care am învățat să prețuim toate darurile planetei și să o protejăm. Asemeni băiețelului din poveste, care îi cerea fetiței-pom să îl ajute să fie fericit, cerem, în fiecare zi, câte ceva, pentru a ne îndeplini dorințele dar, pe măsură ce îi folosim resursele, planeta sărăcește și noi uităm de ea! Tema de anul acesta este aceea a pericolului pe care îl reprezintă PLASTICUL în viața Terrei. Omenirea va trebui să regândească utilizarea nechibzuită a resurselor naturale, dar și efectele ireversibile ale poluării planetei! Mesajul Exploratorilor a fost: " Te iubim, Planetă albastră!
Iată doar câteva modalități prin care școala devine o bucurie, atât pentru elevi, cât și pentru profesori!

(Postat aprilie 2018)