scoala de excelenta 2Bucuria copiilor din școala noastră este foarte mare atunci când sunt chemați să lucreze în proiecte. Au avut încă o dată plăcerea să construiască machete tematice. De data aceasta Marea Neagră a fost subiectul zilei. Toți elevii școlii au lucrat împreună cu profesorii lor la două machete – “Viața în Marea Neagră” este prima machetă și „Peștișorii-învățători”, cea de-a doua, care a cuprins tot felul de tipuri de peștișori care aduc mesaje cu informații despre Marea Neagră. Aceste machete completează expoziția tematică de la Palatul Copiilor Mioveni, din cadrul proiectului „Ziua Internațională a Mării Negre”.
Elevii clasei a V-a au trăit cel mai intens bucuria lucrului în echipă:

Vlad Șufariu: „Îmi place foarte mult ce facem la noi la școală. Mă simt foarte bine să lucrez împreună cu colegii și profesorii mei.”
Mara Bidian: „Îmi place sentimentul pe care-l trăiesc, acela de a aparține unei echipei și de a lucra cu membrii acestei echipe.”
Teofil Arsenescu: „Este pentru prima dată când lucrez într-o echipă cot la cot cu colegii și profesorii. Mă simt bucuros.”
Complexitatea acțiunii desfășurate în școala noastră cu ocazia Zilei Mării Negre a fost asigurată de dezbaterea ce a avut loc în cadrul Cenaclului literar al școlii, denumit „Pirueta excelenței în educație”, care a adus în centrul atenției poezia marelui Mihai Eminescu „Mai am un singur dor” și dragostea pe care o simte poetul față de Marea Neagră, dragoste care depășește granițele acestei lumi, dorindu-și ca malul mării să-i fie locaș de odihnă pentru veșnicie. Nemaipomenită a fost intervenția doamnei profesoare de limba română, Ciobanu Liliana, care a atras atenția aspra vechimii scrierilor despre și la Marea Neagră, detaliind cu scrierile marelui poet latin Ovidiu.
De asemenea s-au dezbătut texte în proză pe tema Mării Negre, care au atras atenția asupra volumului mare de scrieri pe tema mării noastre, precum și complexitatea ideilor inspirate de tumultul valurilor.
Cel mai impresionant a fost faptul că elevii școlii s-au preocupat și de lecturarea unor materiale documentare pe care le-au adus în discuție, în special în legătură cu exploatarea petrolieră în Marea Neagră, realizând un poster tematic, în acest sens.
Ca de obicei, la finalul activității cei care au știut mai multe au fost premiați.

Consilier educativ, prof. Romeo Iorga
Școala Gimnazială de Excelență „Sfânta Muceniță Filoteea” Pitești