scoala de excelenta dezvoltare institutionalaA devenit obișnuință ca Școala de Excelență “Sf. Muceniță Filoteea” să asigure formare personalului ei, potrivit dezvoltării instituției și solicitării membrilor comunității școlare. Începutul acestui semestru a demarat cu parcurgerea unui nou suport de curs pentru personalul școlii. Activitatea de tip Team Building a fost un eveniment memorabil, organizat într-un mediu relaxant, în care cadrele didactice s-au detașat de solicitările curente ale altor activități și s-au focusat asupra învățării și formării continue. Obiectivele acestui curs au vizat dezvoltarea personală profesională, care poate avea loc numai în contextul nevoii de dezvoltare a instituției în cadrul căreia activează persoana la un moment dat. De asemenea, relevantă a fost lecția privind activitățile pe care le desfășoară un angajat în interiorul sau exteriorul instituției, dar în numele acesteia. Acțiunile pentru instituție și în numele instituției, fie că sunt activități de educație extrașcolară sau activități de delegare managerială, ele se structurează pe obiective care răspund principiului triangulației: unul dintre obiective trebuie să vizeze o țintă strategică de dezvoltare instituțională sau mai multe (așadar trebuie cunoscute de către toți angajații), al doilea trebuie să vizeze dezvoltarea personală a beneficiarului direct, elevul, iar al treilea trebuie să vizeze extinderea cunoștințelor acumulate de elevi în timpul orelor de curs în planul social și profesional. A fost o creștere calitativă a interesului nostru, al tuturor pentru dezvoltarea instituțională a școlii noastre.
Activitatea s-a desfășurat în parteneriat cu Asociația DML GRUP ROMÂNIA, fondatoarea școlii și cu Comitetul Reprezentativ al Părinților Școlii, care au asigurat în acest an un suport consistent dezvoltării personale profesionale a personalului școlii.
În același context al nevoii cadrelor didactice, în școala noastră s-a organizat un curs de limba engleză pentru profesori, cu abordări didactice tematice. În derulare este cursul Practici educaționale privind stimularea participării la educație a copiilor cu CES. Și aceste două cursuri au fost organizate la nivelul școlii ca suport al instituției de învățământ în creșterea calității serviciilor educaționale.

Manager general, Laurențiu OANEA
Școala de Excelență “Sf. Muceniță Filoteea” Pitești