30Suntem un popor iubitor de neam, de credință, de Dumnezeu, care și-a împletit de-a lungul istoriei credința cu tradiția populară. Ne-am îmbrăcat frumos, în straie de sărbătoare populare pentru a ne arăta nouă și strămoșilor noștri continuitatea simțirii românești și am purces serbarea Centenarului Marii Uniri de la 1918.

Limba românească a fost prima melodie a spectacolului, interpretată de clasele a V-a și a VI-a. Limba noastră a mângâiat totdeauna sufletul românului, cu cele mai frumoase și pătrunzătoare cuvinte ale dorului. Dar totodată a fost și aspră și moderatoare când a trebuit să păstreze tradiția, valorile și să-și asigure continuitatea pentru generațiile viitoare.
În acest context, elevii dintr-a VIII-a A s-au așezat la Șezătoare. Clasele a VII-a au pus  Punctul pe ”I”, făcându-ne atenți la generații și la sentimentul românesc. Indiferent de vârstă am cunoscut cu toții stăruința strămoșilor pentru o Românie Mare. În amintirea lor, elevii clasei a V-a s-au pregătit cu frumoase interpretări poetice: Antonia Moțoi a interpretat poezia 1 Decembrie 1918 și  Maria Pupăză a interpretat poezia Scrisoare din Basarabia, de Grigore Vieru.
Așadar, unitatea de simțire românească ne-a înălțat mereu inima și cugetul către unitatea de neam. Și iată că Unirea nu a rămas un deziderat al poporului nostru, ci un fapt împlinit, care trage an de an neîncetat Clopotele reîntregirii. Am ascultat cu toții, cu inima, această interpretare a clasei a V-a.  Crăitza Bădescu Oliva, din clasa a V-a, a interpretat poezia Pentru limba română, de Adrian Păunescu, urmată de colega ei, Erika, interpretând poezia Alba Iulia, de George Țărnea.
Ne-am obișnuit în ultimul timp să îl ascultăm la serbări, interpretând cu vioara pe Alexandru Oancea, din clasa a VIII-a B. El ne-a adus în atenție marșul soldatului român acompaniat de cântări patriotice. Pe aripile poeziei am fost purtați spre visele de perspectivă pentru România. Maria Dobrescu și Tudor au interpretat poeziile: Nu plânge, maică, Românie!, respectiv Despre români. Clasa a V-a ne-a inspirat emoția cântând cu multă dragoste un  Imn patriotic, iar Raisa Spirea, din clasa a V-a a interpretat Sunt născută-n România, de Cristina Truță iar colegul ei, Ilie Mânzână, a recitat poezia Românașul, de aceeași poetă. Frumoasa noastră aducere aminte despre strămoși și Marea Unire s-a încheiat cu un colaj de cântece patriotice interpretate de corul școlii, dirijat de doamna profesoară de educație muzicală, Andreea Urs.

Elevă voluntară, Bianca MITRACHE
Școala de Excelență ”Sf. Muceniță Filoteea” Pitești