28Cinstind cei o sută de ani de la făurirea României Mari, elevii Școlii Gimnaziale „Marin Preda” din Pitești au prezentat pe 29 noiembrie 2018 într-un cadru festiv un program artistic care a constat în piese muzicale interpretate de grupul vocal și ansamblul coral al școlii, recitări și o prezentare în Power Point.

Momentul cel mai intens a fost sceneta dedicată Centenarului, pe care au pregătit-o elevii claselor a VII-a A și a VII-a B, sub îndrumarea doamnelor profesoare Brebuleț Aurora și Tătărușanu Mihaela. Textul a fost propus la nivel național de către D-l Dolha Viorel, președintele Asociației Generale a Învățătorilor din România (AGIRo), devenind o adevărată provocare pentru dascălii din toată țara. Personajele scenetei au fost personalități istorice implicate în realizarea Marii Uniri din 1918: Regele Ferdinand,  Regina Maria, Ion I.C. Brătianu, Vasile Goldiș, Ion Nistor, Iancu Flondor, soldatul Ilie Lazăr, poetul Alexei Mateevici, Vasile Stroescu, Pantelimon Halippa, Ion Pelivan, Ștefan Cicio Pop ș.a. Cuvintele lor memorabile rostite la diferite ocazii, discursuri și telegrame au fost rostite cu multă convingere și emoție de către elevii actori. Un aspect original l-a constituit începerea  scenetei cu încă două personaje istorice, ale căror fapte au precedat Marea Unire: Mihai Viteazul și Alexandru Ioan Cuza. Aceștia s-au prezentat venind din trecutul istoric și au readus în atenție cuvântările lor cu ocazia Primei uniri politice a celor trei țări române din 1600 și, respectiv, Unirea Principatelor Moldova și Țara Românească, la 24 ianuarie 1859. Fiecare personaj (dintre cele 18 roluri) a avut prezentator care a subliniat succint rolul acestuia și contextul în care au fost rostite discursurile. Astfel, s-a putut remarca faptul că, prin această punere în scenă, s-au ,,reunit” oameni politici și de cultură din toate regiunile istorice ale României, dar și faptul că generațiile anului 1918 au manifestat dragoste de țară și o voință politică impresionantă. Determinarea acestora a putut duce la împlinirea visului secular de unire a tuturor românilor.
Elevii au purtat costume specifice epocii lor, procurate din familie sau pregătite de către profesoara de istorie. Cele mai laborioase s-au dovedit a fi cele ale regilor (inclusiv ,,Coroana de oțel”  de pe timpul lui Carol I precum și cea cu perle a Reginei Maria), al lui Mihai Viteazul și al lui Al. I. Cuza. S-au realizat artizanal mantiile, medaliile și decorațiile personajelor, bărbile și mustățile. S-a respectat stilul epocii și s-au promovat costumele populare.
La final, ca profesor de istorie, d-na Brebuleț Aurora a remarcat spiritul de sacrificiu al acelor români patrioți știuți dar și a celor neștiuți, jertfiți în anii războiului pentru reîntregirea neamului. Ca atare, s-a propus un moment de reculegere pentru o rugă întru odihna celor implicați în realizarea României Mari. După acesta, s-a făcut un apel la unitate și la bună înțelegere între românii anului 2018.
Considerăm că această scenetă interpretată de către cei 30 de elevi a adus multă emoție și căldură mesajului istoric și cu siguranță a rămas în memoria celor prezenți. Aceasta s-a adăugat  multor altor activități interesante ale elevilor școlii cu scopul de a celebra Centenarul Marii Uniri.

Prof. Aurora Brebuleț
Școala Gimnazială “Marin Preda” Pitești