mircea cel batran generatia erasmusProiectele şi programele europene au devenit în ultimii ani, pentru cadrele didactice şi elevi, o modalitate foarte interesantă şi utilă de formare continuă, într-un cadru modern, european. Programul ERASMUS este un program european destinat schimburilor de elevi şi studenţi, care oferă numeroase oportunităţi de învăţare şi dezvoltare atât acestora, cât şi cadrelor didactice.

Școala "Mircea cel Bătrân" Pitești este partener în proiectul "Debating-critical thinking skills", cu numărul 2018-1-IT02-KA229-048590_4, un proiect Erasmus PLUS, parteneriat strategic, în care parteneri sunt: Istituto Comprensivo Portella delle Ginestre – Italia, Goce Delcev – Macedonia, Szkola Podstawowa Im. Tadeusza Kosciuszki W Gosjku – Polonia, Emine Sapmaz Ilkokulu – Turcia.
În perioada 11-18 mai 2019, a avut loc la școala noastră primul schimb de experiență cu elevi din cadrul proiectului (Short term exchange of groups of pupils). Au participat 31 de elevi (cu vârste între 11 și 14 ani) și 11 profesori din țările partenere, la care s-au adăugat elevi și cadre didactice de la școala din România. Tema întâlnirii a fost "Egalitatea genurilor și drepturile femeii" și ca activități principale au fost organizate dezbateri după modelul dezbaterilor din Parlamentul European.
Timp de 5 zile, elevi și profesori au avut ocazia să participe la diverse jocuri, dezbateri, discuții tematice, ateliere artistice, vizite culturale. În prima zi, oaspeții au fost așteptați la școală unde au fost întâmpinați cu pâine și sare, ouă roșii și cadouri tradiționale confecționate de elevii școlii. Au vizitat școala, au vizionat o prezentare Power Point, au asistat la un spectacol pregătit de cei mai talentați elevi ai școlii în domenii diverse (canto clasic și popular, dans de societate, instrument muzical). Pentru ca participanții să se cunoască mai bine, activitățile au început cu un joc în limba engleză la care au participat și elevi și profesori, apoi a avut loc și prima dezbatere. Temele au fost adaptate vârstei elevilor, echipele mixte, iar pentru ca limba engleză să nu fie un impediment în comunicare, argumentele au fost parțial pregătite înainte de întâlnire.
Echipa școlii noastre a fost formată din 11 elevi care au fost aleși în funcție de cât de bine stăpânesc limba engleză, de gradul de adaptabilitate la nou și de dorința de a participa la activitățile proiectului.
Programul întâlnirii a mai cuprins: un concurs de logo, activități de pregătire a următoarei întâlniri din Polonia, jocuri sportive și vizite culturale la Muzeul Golești, la Castelul Bran și la Curtea de Argeș.
Pentru elevi, participarea la acest proiect a avut un impact deosebit. Vă prezentăm câteva dintre impresiile lor!
"Erasmus a reușit să îmi arate cu adevărat ceea ce înseamnă o gândire diferită și unică. A reușit să îmi ilustreze, în doar o săptămână, graficul unei alte educații si al unui alt stil de viață. Am putut, de asemenea, să leg prietenii și să îmi doresc mai mult decât orice să îmi vizitez noii amici străini, cu care încă ținem legătura, împărțind idei și păreri despre diferite subiecte. De aceea, am iubit acest proiect, pentru că mi-a conturat și îmbunătățit, într-un mod inteligent si subtil, ce înseamnă un schimb de experiențe! "(Daria, clasa a VII-a)
"Experiența oferită în cadrul proiectului Erasmus a fost una dintre cele mai interesante de până acum. Timp de o săptămână am avut ocazia să cunosc oameni cu multă creativitate de la care am avut de învățat lucruri noi. Cu ajutorul activităților organizate, mi-am dezvoltat simțul critic și încrederea în mine dar am făcut și schimb de idei cu ceilalți. Toți copiii au fost foarte prietenoși, deschiși și am păstrat legătura cu mulți dintre ei. A fost o experiență unică!" (Ștefania, clasa a VII-a)

Prof. Laura Georgescu
(Postat iunie 2019)