mircea cel batran sperante pentru viitorCând privim societatea din ziua de astăzi, ne dăm seama că sistemul de învățământ trece prin schimbări revoluționare: tehnologia a avansat atât de mult încât informația este aproape la îndemâna oricui. Copiii se nasc "digitali", cresc cu tehnologia, aceasta face parte din viața lor de zi cu zi. Pentru profesori, tehnologia reprezintă o provocare: de a ține pasul cu noile informații, de a oferi elevilor ceea ce este mai nou, de a se adapta elevilor care cer din ce în ce mai multe informații și care au tendința să meargă către studiul individual.

Profitând de terenul propice pentru a promova tehnologia și de talentul unor elevi în domeniul informaticii, profesorii de la școala noastră i-au motivat să învețe și să își dezvolte potențialul. Astfel, au obținut rezultate foarte bune la Olimpiada Naţională de Informatică (ONI), faza națională:
# Medalie de bronz - Dumitru Costin-Cosmin (clasa a VIII-a)
# Medalie de bronz - Rădulescu Horia-Filip (clasa a VIII-a)
# Alte două participări cu rezultate foarte bune – Tănăsescu Luca (clasa a V-a) și Ionescu Robert (clasa a VI-a).
La Concursul BEBRAS on-line, doi elevi s-au calificat la faza națională, Runda a II-a,  Arseniu Victor (clasa a VII-a) și David Mario (clasa a VIII-a) iar, în final, Victor Arseniu a obținut Premiul 1.
Astăzi, este esențial să învățăm una sau mai multe limbi străine pentru a cunoaște alte culturi, alte civilizații, alte literaturi și pentru a privi lumea într-un mod diferit. Învățarea limbilor devine o necesitate în contextul european actual, tinerii europeni reușind mai ușor să se deschidă mai mult către alte culturi, să își consolideze mobilitatea, mai ales pe plan profesional, către țările străine, să sporească competitivitatea în economia mondializată. Încurajând învățarea limbilor străine, profesorii școlii noastre au obținut performanță: la Olimpiada Națională de Limbi Romanice, Limba franceză, Andreea Floroiu (clasa a VIII-a) a obținut o Mențiune specială.
Sportul are scopul de a îmbunătăți sănătatea fizică, socială, emoțională și psihică a copiilor și a fost o preocupare constantă a profesorilor școlii noastre și acest lucru se reflectă în multele premii obținute la concursurile sportive:
Proiectul KINDER PLUS SPORT - Proiect naţional de educaţie şi cultură sportivă (2019), etapa județeană, echipa școlii noastre a obținut Locul 1.
La Olimpiada Națională a Sportului Școlar, baschet, fete, gimnaziu, echipa școlii a obținut succesiv locul 1, calificându-se în Finala pe țară. Cele mai bune jucătoare din cadrul competiției județene au fost desemnate elevele școlii noastre: Pârvan Catalina (clasa a VIII-a ), Ciortan Alina (clasa a VIII-a ) și Bănuță Elena (clasa a VII-a).
“Limba este tezaurul cel mai prețios pe care îl moștenesc copiii de la părinți, depozitul cel mai sacru lăsat de generațiile trecute și care merită să fie păstrat cu sfințenie de generațiile care îl primesc.”, afirmă Vasile Alexandri. Limba română, ca prima disciplină a planului de învățământ și a catalogului școlar, este de cea mai mare însemnătate în extinderea și aprofundarea gândirii, în crearea și lărgirea orizontului de cultură, în pregătirea elevilor pentru exercitarea, ca adult, a diferitelor profesiuni.
Și la limba și literatura română, elevii noștri s-au făcut remarcați datorită rezultatelor foarte bune. În afară de premiile la etapele județene, s-au obținut premii la etapa națională a Olimpiadei de limba și literatura română: Dinuță Alexandra (clasa a V-a), Premiul special, și la concursul OLAV, unde eleva Constantin Alessia Maria (clasa a VI-a) a obținut premiul 1 la etapa județeană, calificându-se la faza națională.
Încurajăm toți elevii să fie în continuare preocupați să asimileze cunoștințe, să aspire și să își asume riscuri și provocări școlare, să fie conștienți de faptul că erorile fac parte din procesul de învățare și că abilitățile de care dispun pot fi îmbunătățite prin manifestarea unui efort susținut.

Director, prof. Dragoș Dinculescu
Școala Gimnazială “Mircea cel Bătrân” Pitești