teiuleanu erasmus 3În cadrul Proiectului Erasmus Plus „Innovative Technological Tools” implementat de către Colegiul Economic “Maria Teiuleanu” în parteneriat cu instituții din Lituania, Italia, Portugalia, Turcia și Grecia, s-a desfășurat în perioada 23-27 septembrie 2019 activitatea de învățare la partenerul din Coimbra,Portugalia, la care au participat 6 elevi ai colegiului de la clasele a X-a - a XII-a și două cadre didactice.
Timp de o săptămână, elevii piteșteni au participat la activități de învățare bazate pe utilizarea eficientă a mijloacelor media digitale la  Agrupamento de Escolas Coimbra Centro din Localitatea Coimbra, Portugalia, activități instructiv-edcuative și culturale.

Schimbul de experiență și exemplele de bune practici le-au prilejuit tuturor elevilor participanți să descopere și să utilizeze resurse media digitale și tool-uri precum Filmora, Quizlet, Kahoot, Edmodo, C++ (Extension Allegro), Crom, Storyboard, etc.
De asemenea elevii au avut parte de o experiență inedită participând la un program de activități prezentat de un grup de elevi surzi, instruiți de către profesori-interpreți, utilizând site-uri web destinate lor sau prin acțiuni mimico-gestuale.
Aplicațiile web puse la dispoziție de parteneri, au facilitat participanților descoperirea, în timp real, a activităților cotidiene ale  portughezilor( utilizarea aplicației web „Turismo Centro Portugal”), precum și a obiectivelor culturale ale locuitorilor din Coimbra.( aplicația „Portugal dos Pequenitos”).
Fie că vorbim despre activitățile formale și non-formale din școală (peer-learning),  despre descoperirea unui sistem de învățământ diferit, de un întreg oraș utilizând device-uri mobile sau Peddy-Paper (learning and playing), de o interacțiune cu elevi de vârste similare cu pasiuni și din culturi diferite, toate aceste experiențe și  impresii de nedescris în cuvinte, au introdus participanții într-o inedită lume a cunoașterii, într-o experiență ce-și va lăsa mult timp amprenta asupra lor.
Coimbra nu este doar un simplu oraș într-un spațiu portughez, este un oraș frumos, primitor, un centru universitar celebru, unde studenții își câștigă resursele financiare din vânzarea de pixuri colorate (fiecare culoare reprezentând o facultate), cântând  la colț de stradă sau savurând puțină socializare cu prietenii, la lăsarea serii, un loc animat de muzica lui Fado, unde te simți veșnic tânăr.
Portugalia este o țară plină de culoare, animată de căsuțe și clădiri care mai de care mai colorate și mai pietruite, cu oameni frumoși și primitori, un loc în care cu siguranță îți vei dori să revii.
Iar experiența Erasmus, pentru participanți, a fost una inedită, o reală provocare a cunoașterii și-a schimbului de bune practici, a transferului de cunoștințe și de sentimente împărtășite în testimonialele realizate:
„Prin mobilitatea din Portugalia în cadrul proiectului Erasmus Plus  „Innovative Technological Tools” am avut oportunitatea de a cunoaște un sistem educațional nou, dar și de a prezenta și învăța aplicații si platforme de învățare noi, de editare video și blogging. Tot cu această ocazie am vizitat Coimbra și Porto, două orașe cu o mare încărcătură istorică și arhitectonică. Am cunoscut și interacționat cu elevii din celelalte țări participante la Erasmus, am legat prietenii și am cunoscut tradiții noi.”- Alexandra Ionescu, clasa a XI-a A
“Din punctul meu de vedere acest proiect are scopul de a transforma persoane, de a le ajuta sa se deschidă față ce cei din jur, dar mai ales îi ajută să lucreze cu diverse programe de editare sau creare. Pentru mine acest proiect reprezintă poarta către cunoaștere a noi lucruri, culturi și de realizare a noi prietenii.”- But Emanuel, clasa a XII-a E
“Proiectul Erasmus pentru mine a însemnat  o deschidere a orizontului si o înțelegere mai bună a globalizării Acest proiect m-a ajutat sa cunosc elevi din alte țări și să creăm noi prietenii. Iar mobilitatea din Portugalia a constituit o experiență inedită deoarece pe lângă toate informațiile dobândite și bunele practici împărtășite, ne-a pus față în față cu un sistem de învățământ și o cultură diferită a partenerilor europeni.”- Radu Andrei, clasa a XII-a F
“Am cunoscut oameni noi, ceea ce mi-a plăcut cel mai mult. Sper să-i reîntâlnesc într-o bună zi. De asemenea am învățat să folosesc Filmora si aplicația online, Storyboard pe care am prezentat-o tuturor celorlalți elevi.”- Nițu Sebastian, clasa a XI-a E
“Pentru mine experiența Erasmus+ din Portugalia a fost una frumoasă atât din punct de vedere al cunoștințelor dobândite, cât și cultural. Am avut multe de învățat de la elevii care învață acolo, de la profesori și de la participanții din alte țări. Daca aș putea, as repeta această experiență de fiecare dată. Am cunoscut, am învățat și am vizitat. Nu mai vorbesc de prietenii pentru o viață, pe care mi i-am făcut și cu care sper încă să țin legătura. Poate vreodată ne vom revedea. Recomand tuturor să încerce  această experiență, nu veți regreta!”- Ștefan Deaconu, clasa a XII-a C
“Pentru mine Erasmus înseamnă că trebuie să te implici și  să lupti pentru ceea ce vrei. Consider că a fost o experiență din care să ai ce să povestești nepoților, cum s-ar spune” - Ghiorghiu Răzvan, clasa a X-a D
La testimonialele participanților la mobilitate, orice alte informații ar fi de prisos, ei fiind beneficiarii direcți ai acestui proiect.
Menționăm doar că proiectul Erasmus Plus „Innovative Technological Tools”, implementat în perioada 2018-2020  este finanțat de către ANPCDEFP cu sprijinul financiar al Comisiei Europene.

Coordonator Proiect Erasmus „Innovative Technological Tools”
Profesor, Corina Ciobanu
Colegiul Economic „Maria Teiuleanu”, Pitești