armand calinescu 2Motto: “Creează-ți propriul stil…fă-l să fie unic pentru tine, dar identificabil pentru alții.” Anna Wintour
Proiectul județean ,,Armonie și culoare în arta designului” se înscrie în contextul activităților propuse în cadrul programului „Să știi mai multe, să fii mai bun” și are ca scop promovarea competitivității între elevi și stimularea spiritului creativ. Acest proiect este cuprins în Calendarului Activităților Educative Județene, Semestrul I, cu numărul de înregistrare 11124/17.10.2019, poziția 43, având ca activitate principală, Concursul ,,Imaginație și creație în design”, ediția a II-a, care s-a desfășurat în data de 06.12.2019 la Colegiul Tehnic ,,Armand Călinescu“, Pitești.
De-a lungul acestuia, s-a urmărit antrenarea unui număr cât mai mare de  elevi din ciclul gimnazial și liceal, din învățământul de masă și cel special în activități extracurriculare, determinând stimularea imaginației, creativității și depistarea elevilor talentați la abilități practice, design vestimentar si creații plastice.
Conceptul de școală incluzivă câștigă tot mai mult teren în societatea contemporană, integrând elevi cu CES în cadrul competiției extrașcolare și crescând motivația acestora pentru activități de acest gen. Așadar, necesitatea de redimensionare a învățământului pentru a stabil standardele educaționale și pentru a determina școlile să devină responsabile de rezultatele elevilor necesită un mare efort și dedicație atât din punct de vedere colectiv, cât și individual. Acest proiect s-a născut din dorința de a facilita relaționarea educabililor cu instituțiile de educație. ,,Ce își doresc elevii? Ce oferă școala?”, acestea au fost întrebările care au stat la baza inițierii proiectului. În cadrul acestui concurs, elevii au fost provocați să definească învățarea din perspectiva lor, dar și să-și promoveze propriile proiecții despre cum se poate învăța.
Partenerii acestui proiect care ne-au fost alături sunt: Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Casa Corpului Didactic Argeș, Colegiul Tehnic ,,Costin D. Nenițescu" Pitești, Colegiul Economic ,,Maria Teiuleanu" Pitești, Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’ Pitești, Liceul Tehnologic ,,Constantin Brâncuși” Pitești, Liceul Tehnologic ,,Dacia" Pitești, Liceul Tehnologic ,,D. Dima" Pitești, Centrul Școlar de Educație Incluzivă ,,Sfânta Filofteia” Ștefănești, Școala Gimnazială ,,Tudor Vladimirescu" Pitești, Școala Gimnazială ,,Mircea cel Bătrân” Pitești, Școala Gimnazială ,,Tudor Arghezi” Pitești, Școala Gimnazială ,,Ion Minulescu’’ Pitești și Palatul Copiilor Pitești.
Proiectul a urmărit să atragă elevi din clasele V-VIII și IX-XII, din unitățile școlare de pe raza județului Argeș, din mediul urban și rural. Beneficiarii direcți ai proiectului sunt elevii învățământului gimnazial, liceal si elevii cu C.E.S din județul Argeș, care au participat în calitate de concurenți la activitățile propuse. Beneficiarii indirecți ai proiectului sunt profesorii și părinții elevilor participanți la activitate și comunitatea locală.
Pentru membrii din comisia de jurizare a fost o sarcină grea pentru a acorda premii, deoarece au avut parte de lucrări care mai de care mai bine realizate. Având în vedere că unii elevi nu au urmat cursuri de specialitate, aceștia au dat dovada  de un real potențial creativ, iar concurența a fost acerbă.
Felicitări pentru rezultate elevilor și cadrelor didactice coordonatoare! Mulțumim pentru participare și implicare!

Prof. ing. Maria Impingău
Prof. ing. Iuliana Cozmulescu