armand balul bobocilor 1Atmosferă de sărbătoare, muzică bună, emoții, talent, surprize, eleganță la superlativ și invitați speciali, sunt doar câteva dintre elementele definitorii ale Balului Bobocilor din acest an, organizat de Colegiul Tehnic „Armand Călinescu”.
Evenimentul s-a desfășurat pe 21 noiembrie 2019, la Restaurantul „Cornul Vânătorului”, în Salonul Monden, începând cu ora 19.00.
După prezentarea juriului și a sponsorilor, a sosit momentul să cunoaștem concurenții. Cele 9 perechi au defilat prin fața publicului, pe ritmul melodiei ”Pookie”, cântată de Aya Nakamura. Cu ocazia probei ”Casual”, prezentatorii au  făcut cunoscute pasiunile bobocilor și motto-urile care consideră că îi reprezintă mai bine.
A urmat o pauză în care dj-ul și invitații ne-au încântat cu muzică și dans, precum și un recital de muzică ușoară oferit de Antonia Rizea, o interpretă foarte talentată, apoi proba de originalitate, unde concurenții și-au demonstrat  talentul. Ne-au delectat cu momente de dans sportiv, street-dance, scenete, pantomimă, dans popular alături de Ansamblul ”Ciobănașul”, recital la vioară, demonstrație de judo,  stand-up comedy, fiecare încercând să convingă spectatorii și juriul că este cel mai talentat boboc de anul acesta.
După un alt moment artistic oferit de Ansamblul ”Murgulețul” din Popești, secție externă a Școlii Populare de Arte din Pitești, pentru care aducem mulțumiri d-lui profesor Cătălin Iancu, bobocii au revenit pe scenă pentru proba surpriză. Toată lumea s-a distrat urmărind cum fetele își machiază partenerul în timp ce sunt legate la ochi cu o eșarfă, iar băieții au fost testați la rândul lor, să își recunoască partenera fără să o vadă. Proba s-a dovedit a fi una amuzantă, atât pentru public, cât și pentru concurenți. Această probă se schimbă anual și, dacă anul trecut am avut o probă de bune maniere, anul acesta ne-am dorit să aducem și mai multă bună-dispoziție.
Programul a continuat cu o demonstrație de karate, oferită de absolventa colegiului nostru, Diana Călina, campioană mondială și multiplă campioană europeană la karate full-contact.
În continuare a urmat un recital de muzică rapp oferit de Alexandru Floarea (Xander), din clasa a XII-a A, cunoscut pentru numeroasele battle-uri la care a participat în țară, care s-a încheiat cu un moment omagial adus colegului său de clasă, Joe,  care este acum printre îngeri, și ne-a lipsit anul acesta foarte mult din echipa de organizare.
Distracția a fost reluată cu un colaj de hore și sârbe oferite de Nicoleta Căldăraru, Alexandru Bărăscu și Andreea Radu, elevi ai colegiului și de Ionuț Dumitrache, absolventul nostru. După ce au obosit toți dansatorii, a urmat un moment mult-așteptat: proba de seară.  Eleganță, talent, rafinament, ținută și atitudine demne de o prezentare de modă, pe o melodie aleasă special de organizatori - Call Out My Name. Totul la superlativ, perechile au fost întâmpinate cu aplauze și cu admirație din partea tuturor.
Printre cele mai frumoase și emoționante momente ale serii, dacă nu chiar în topul acestora, este valsul bobocilor. Anul acesta perechile au dansat pe valsul lui Eugen Doga, o capodoperă a secolului XX, iar în finalul valsului fiecare băiat i-a oferit partenerei un trandafir. Momentul a fost apreciat cu aplauze și lacrimi de emoție și bucurie în ochii susținătorilor celor 9 perechi.
A sosit apoi momentul să cunoaștem echipa de organizare a balului. D-na prof. Diana Duțu, organizator al balului, a prezentat elevii care s-au implicat și au pus în practică toată imaginația și priceperea, talentul, originalitatea, au găsit sponsori și ce este mai important, în afară de multă muncă, au pus mult suflet în pregătirea bobocilor. Majoritatea sunt de la clasa a XII-a A: Thalida Oancea, Larisa Buturici, Alexandru Floarea, Diana Pandele, Alexandru Popa, Dan Lepădatu, iar cei doi prezentatori – Ana- Maria Ghiță și Andrei Ghiță sunt de la clasa a X-a C.  După defilarea organizatorilor și multe aplauze pentru fiecare, aceștia au fost apreciați și premiați de către D-na Director Bianca Procopiu. A urmat un program de dans oferit de trupa Jasmin, iar apoi a sosit momentul mult-așteptat, aflarea câștigătorilor concursului de Miss și Mister Boboc 2019. Pentru premiul de popularitate a fost ascultată vocea publicului, toți concurenții au fost premiați, titlul de Miss a revenit elevei Ruxandra Călinescu din clasa a IX-a B, iar Mister a fost ales Robert Stan, din clasa a IX-a D. Felicitări, tuturor!
Programul s-a încheiat cu un recital de o oră al rapperului Neli, timp în care s-a dansat, s-a cântat și s-a distrat toată lumea.
A fost un bal reușit, toți au plecat cu zâmbetul pe buze, probabil, făcând deja planuri pentru balul de anul viitor.
Mulțumim tuturor elevilor, profesorilor și onoraților invitați pentru participare, tuturor sponsorilor pentru colaborare, conducerii Colegiului Tehnic „Armand Călinescu” pentru susținere și implicare cu ocazia acestui eveniment și vă așteptăm cu drag anul viitor, să demonstrăm că talentul, stilul și eleganța sunt la ele acasă, în liceul nostru.

Prof. Andreea Grosaru, director adjunct
Prof. Diana Duțu, consilier educativ