odobescu poveste 7“Dăruiește de Crăciun”! Așa s-a numit „Proiectul educativ de voluntariat și de responsabilitate socială” desfășurat în perioada noiembrie 2019- ianuarie 2020 în Colegiul Național “Alexandru Odobescu”. Această acțiune caritabilă își regăsește firul istoric în liceul nostru încă de acum 4 ani, în preajma sărbătorilor. Planul de acțiune al liceului numără mai multe proiecte și evenimente, cel mai important fiind cel mai sus menționat, sau cum ne-am obișnuit noi să-l numim mai scurt ,,Lada”.
După cum bine știți, România nu este o țară care face excepție de la regulă, și își cunoaște, mai mult sau mai puțin, numeroasele probleme sociale. Duhovnicul Florin Danu din Parohia Lada, comuna Tătărăștii de Jos, județul Teleorman, văzând dificultățile  comunei în care se află, a început să strângă fonduri, prin intermediul rețelelor de socializare, pentru a le oferi copiilor un adăpost decent, o masă caldă și dreptul la  educație. Această inițiativă a venit în urma unor discuții cu locuitorii comunei, dar și cu cei direct implicați- copiii. Astfel, preotul a înființat un O.N.G.- Asociația “Mană Cerească” împreună cu alte persoane interesate să dea o mână de ajutor. Rezultatul a fost mai mult decât mulțumitor, deoarece într-o perioadă extrem de scurtă, preotul a reușit să bună bazele centrului, oferindu-le copiilor mese calde, cât și sprijin medical și educativ. Așa cum însuși preotul declară, cu ajutorul rețelelor de socializare a reușit să facă   mai cunoscut cazul și să determine cât mai mulți oameni să se alăture organizației și să doneze, pentru a oferi și  mai mult sprijin  sătenilor din comună. Copiii  nu au primit numai șansa de a vizita țara, cât și de a trece de granițele sale pentru a admira și a descoperi lucruri noi. Pentru cei mai mulți dintre locuitori, fie ei copii sau adulți, preotul este mult mai mult decât prieten și sfătuitor, el ținând loc și de părinte multor orfani.
Mobilizați  de însuflețirea preotului, în ziua de 14 decembrie 2019, un grup de elevi și profesori reprezentând colegiul nostru  au mers cu donații strânse prin bunăvoința elevilor, profesorilor și a altor câțiva colaboratori inimoși. Acel loc, Parohia Lada, este o binecuvântare pentru copiii zonei și noi ne simțim onorați să-i ajutăm, însă chiar dacă puțin a fost de la noi, ne rugăm și sperăm, alături de ei, ca mai mult să fie de la bunul Dumnezeu. De asemenea, le-am oferit toată încurajarea pe care am putut-o aduce cu noi, promițându-le că niciodată nu vor fi singuri, se vor avea reciproc și vor avea un minunat părinte care îi va ocroti ca și până acum. Efuziunea lor a fost minunată și la despărțire am știut că am făcut un lucru bun, chiar dacă  emoția a întrecut orice  scală măsurabilă, noi am reușit să ne întoarcem acasă, gândindu-ne că le va fi mai bine celor mici.
Nu doar de sărbători, nu doar când avem din belșug, vă încurajăm să formăm o comunitate mai binevoitoare care să cunoască sentimentul întrajutorării.
Scurtând povestea, dorim să încheiem cu o întrebare: Când am fost cuiva de ajutor, ultima dată?

Iancu Alberto Carlos, clasa a X-a
Pruiu Daria, clasa a IX-a