24Cu ocazia centenarului Marii Uniri de la 1918, Patriarhia Română, prin Sectorul Teologic - Educațional, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale, organizează Concursul Național Cultural – Artistic  ”Unirea: libertate și unitate”, în toate parohiile din țară înscrise în Programul Național ”Hristos împărtășit copiilor”.

Elevii Școlii Gimnaziale ”Traian” Pitești participă la acest proiect sub coordonarea doamnei profesoare de religie Turcescu Mirela și a preotului Stănescu Paul Adrian, de la Biserica ”Mavrodolu” Pitești, fiind implicate și următoarele cadre didactice:Tulea Elena Cristina, directorul unității școlare, Nițu Elisabeta, Isacovici Gabriela, Mihai Geanina și Rădulescu Alexandru.
Au fost derulate mai multe activități catehetice în cadrul cărora li s-a vorbit copiilor despre lupta înaintașilor noștri în făurirea unității de credință și neam și despre implicarea ierarhilor ortodocși în realizarea Unirii de la Alba Iulia, dar și ateliere de creație, unde aceștia au realizat diverse lucrări practice.

(Postat februarie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top