matei basarab proiectPrimăvara înseamnă bucurie, viaţă veselie şi multe zâmbete. Natura se trezeşte la viaţă: verdele crud al ierbii câştigă lupta cu gerul iernii, pribegia păsărilor ia sfârşit, mugurii abia iviţi sunt mângâiaţi de razele blânde ale soarelui.

Atât de generoasă, primăvara dă posibilitatea nouă, celor de la catedră să realizăm activităţi încărcate de emoţie, primite cum se cuvine de cei mici, aflaţi şi ei în primăvara vieţii. Asta ne-am dorit şi noi să vedem pe chipurile copiilor clasei I E, ai Şcolii Gimnaziale “Matei Basarab”, Piteşti. Astfel, am realizat un proiect tematic, numit “Primăvara plină de zâmbete”. Prin intermediul colajelor şi  lucrărilor realizate cu măiestrie de către elevi, am putut scoate în evidenţă emoţiile şi trăirile acestora în concordanţă cu frumuseţea anotimpului. Ei au surprins toate momentele reprezentative, toată magia primăverii.
Am urmărit promovarea talentului literar şi fanteziei creatoare a copiilor, stimularea legăturilor dintre realitate şi imaginaţie; educarea dragostei pentru natură; dezvoltarea simţului estetic şi conştientizarea nevoii de frumos în viaţă cât şi formarea unei sensibilităţi deschise spre valorile literare, estetice şi artistice.
E timpul ca, poate mai mult decât oricând, cei mici să ştie că toate elementele naturii au un rost în lume - fie că sunt copaci bătrâni şi noduroşi treziţi pentru a nu ştiu câta oară din vise cu feţi-frumoşi şi zâne, pomi tineri gătiţi pentru prima dată cu mărţişoare de flori albe, păsări, fluturi sau gâze speriate de greutatea boabelor de rouă- toate ne bucură privirea şi auzul,  ne aduc aminte că trăim într-o lume minunată a căror legi nescrise trebuie însă respectate pentru ca ea să poată să ne dăruiască, an de an, bucurie!
Acum este vremea copilăriei, a renaşterii, pentru întreaga fire. Acum bat şi pentru noi, oamenii, clopotele Învierii şi, cu lumânări aprinse, o celebrăm cum se cuvine, cu chipuri smerite şi suflete curate, cu gândul la cei de lângă noi.
Există o primăvară pentru natură şi una pentru suflet. Acum trebuie să zâmbim… să ne iubim. Acum să lăsăm mintea să alerge şi sufletul să viseze. Cerul s-a făcut albastru, iar în suflet se aştern gânduri de veselie. O rază caldă de lumină străpunge fereastra sufletului. Lumina face minuni în împărăţia sufletelor noastre odată cu venirea primăverii.

Prof. pt. înv. primar: Năstase Ana Maria
Şcoala Gimnazială „Matei Basarab”, Piteşti
(Postat iunie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top