22“Mărţişor cu suflet de copil” - acesta a fost proiectul care a mobilizat întreaga comunitate locală, elevii, cadre didactice, părinţii, membrii ai consiliului local şi chiar simpli cetăţeni ai localităţii Mozăceni.
Din dorinţa de a pune în valoare potenţialul creativ şi de a dezvolta spiritul umanitar, în perioada, 12 februarie - 9 martie, s-a desfăşurat la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Mozăceni, activitatea “Mărţişor cu suflet de copil”.
Elevii Şcolii Gimnaziale Babaroaga şi elevii clasei a IX-a A de la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Mozăceni, coordonaţi de prof. Bărbuţu Claudia şi prof. Mirea Cornelia, şi-au dorit să le aducă zâmbetul pe buze colegilor lor care, pe nedrept, în această perioadă trec printr-o situaţie dificilă. Este vorba de patru fraţi, orfani de tată şi abandonaţi de mamă de ani de zile, rămaşi în grija bunicuţei lor. Astfel, nu puteam rămâne indiferenţi şi am decis să ne folosim de ceea ce avem la îndemână – talent şi spirit civic – şi am creat felicitări şi mărţişoare folosind tehnica quiling şi diverse tipuri de brăţări din fire textile, şnururi şi mărgeluţe.

Cu toţii, şi mai mari şi mai mici, elevii s-au implicat în buna desfăşurare a proiectului, dorind să ducă mai departe tradiţia specific românească a mărţişorului, dar şi să facă o faptă bună. Au lucrat cu bucurie, atenţie, răbdare şi dăruire la crearea produselor mărţişor care vestesc sosirea primăverii. Acum că frigul se risipeşte printre razele soarelui, mărţişorul invocă  triumful reînvierii şi aduce cu sine fericire şi noroc.
A existat o comunicare directă între cadrele didactice și elevii protagonişti, aceştia fiind supravegheaţi şi îndrumaţi în permanenţă.  Spontaneitatea şi actul liber au făcut ca schimbul de idei şi sentimente să antreneze întreaga personalitate a elevilor.
În perioada 5-9 martie s-a desfăşurat Târgul Mărţişor, în cadrul căruia exponatele tradiţionale româneşti realizate de mânuţele dibace ale copiilor au putut fi admirate de vizitatori. Evenimentul a fost promovat la avizierul școlii, dar și în mediul online. Ne-am bucurat de sprijin din partea Primărie localităţii Mozăceni, dar am făcut apel şi la oamenii cu suflet cald să ni se alăture şi să contribuie financiar, după posibilităţile fiecăruia, la întrajutorarea celor patru copilaşi.
Ne-a făcut o mare plăcere să observăm că participanţii au primit cu mare bucurie şi admirație lucrările noastre şi au apreciat efortul depus. În plus, cu toţii – elevii, cadre didactice, părinţi, membrii ai Primăriei şi Consiliului Local, cetăţenii localităţii Mozăceni – au răspuns pozitiv şi au susţinut campania noastră. De precizat faptul că elevii nu au dorit să stabilească un preţ pentru obiectele realizate, ci au lăsat  cumpărătorii să le evalueze. Inocenţa şi bunătatea copiilor s-au transmis odată cu creaţiile lor, pentru că rezultatul a fost unul magic, neaşteptat. Am reuşit să colectăm o sumă considerabilă care, cu siguranţă, le va fi de real ajutor celor patru fraţi.
Dar acţiunea elevilor nu s-a oprit aici. Pe lângă realizarea lucrărilor, ei au dorit să contribuie financiar, susţinând în totalitate obiectivele proiectului. Ei au dovedit că înțeleg şi cunosc necesităţile şi dificultăţile individuale ale semenilor.
A fost uimitor să observăm că din nişte lucruri atât de mărunte şi nesemnificative – carton, lipici, aţă, nasturi – copii au realizat, fizic, nişte produse fantastice, iar spiritual ne-au dat tuturor o lecţie de altruism, gândire pozitivă, empatie şi toleranţă.

Prof. Bărbuţu Claudia
Liceul Tehnologic “Liviu Rebreanu” Mozăceni
(Postat martie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top