tigveniLa început de iunie, peste100 de copiii și-au arătat măiestria și dăruirea în interpretarea muzicii populare românești și a dansului în cadrul primei ediții a Concursului Școlar Județean „Arta populară în sufletul copiilor”, organizat de Școala Gimnazială „Gabriel Marinescu” Tigveni, coordonator proiect prof. înv. primar Elena Roxana Piele, director Maria Popescu, prof. Elena Ilina, în colaborare cu Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul învățământ și activități cu tineretul, preot Vasile Ilina, preot Dan-Florin Obrocea, Inspectoratul Școlar Argeș, inspector activități extrașcolare Adrian Hernest, inspector teritorial Mariana Dejan, Parohia Bălilești, preot Ștefan Georgescu, Primăria și Consiliul Local Tigveni.

Parteneri: Colegiul Național Vlaicu Vodă-structura GPN Sf. Ana-Curtea de Argeș, structura GPN Nr 2 - Curtea de Argeș, Școala Gimnazială Toma Brătianu-Șuici, Școala Gimnazială Nr.1 Valea Danului, Școala Gimnazială Valea Iașului, Palatul Copiilor Pitești.
Concursul se adresează elevilor din ciclul preșcolar, primar și gimnazial din jud. Argeș, scopul fiind acela de a-i apropia pe copii de minunata lume a cântecului și dansului popular, de a-i face să îndrăgească tradițiile românești.

(Postat iunie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top