36A sosit în caleaşca-i aurie toamna, cea mai darnică fiică a bătrânului anotimp. Zilele s-au micşorat, iar nopţile sunt din ce în ce mai lungi şi mai friguroase. Soarele palid îşi ascunde faţa. Vântul nebunatic cântă într-un ritm numai de el ştiut: când încet, duios, când impetuos, năvalnic, măturând tot ce întâlneşte în cale. Cerul poartă nori greoi, ca de bumbac.

Din ce în ce mai des, plânge cu lacrimi de ploaie rece şi pătrunzătoare. Şiruri întregi de păsări călătoare ce duc pe aripile lor cântecele pădurilor se îndreaptă spre ţări de soare pline. Frunzele tânjesc şi ele după căldura verii, iar acum, cad îngălbenite. Se leagănă în căderea lor ca o aripă de fluture. Copacii şi-au desprins haina verde. Golaşi, îşi lovesc ramurile unele de altele, tremurând de frig. Lunca şi grădinile bătute de vălul argintiu al brumei par ruginite. Cămările sunt pline de roadele grădinilor: roşii zemoase şi dulci. Livezile pline de aromă şi culoare ne-au dat prune brumării, gutui parfumate şi gălbui ca puful puişorilor, nuci gustoase şi mere aurii sau roşii ca focul. Strugurii cu boabe ca chihlimbarul s-au adunat din vii. Mustul lor aromat se linişteşte în pivniţe. De pe ogoare, ţăranii au cules holdele bogate şi-au brăzdat faţa pământului pregătind noile recolte. Anotimpul toamna este anotimpul împlinirilor, deoarece atunci începe şcoala și elevii silitori învăţă multe lucruri noi şi folositoare.

Prof. înv. primar: Ștefan Teodora
Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni
(Postat decembrie 2018)  

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top