ratesti eminescuÎn fiecare an, la 15 ianuarie, românii de pretutindeni sărbătoresc ziua de naștere a poetului nepereche Mihai Eminescu. La Școala Gimnazială „Gheorghe I. I. C. Brătianu” Rătești această zi specială este marcată prin diverse activități care antrenează atât elevii ciclului primar, cât și pe cei din ciclul gimnazial.
Elevii clasei a III-a au ales să îi dedice o activitate specială, desfășurată sub forma unui Cerc literar-artistic. Fiecare elev și-a adus propriul volum de poezii, din care am lecturat: „Somnoroase păsărele”, „Ce te legeni...” și câteva strofe din „Luceafărul”. De asemenea, am audiat și intonat cântece pe versuri ale marelui poet: „Mai am un singur dor”, „Pe lângă plopii fără soț”. Copiii îndrăgesc poeziile lui Eminescu, le recită cu multă plăcere și sunt atrași de poveștile și de misterele din spatele lor.
În partea a doua, elevii au recreat poezia „Somnoroase păsărele” printr-un colaj de elemente artistico-plastice. Colajele obținute au împodobit  clasa, realizându-se un cadru feeric  potrivit acestei sărbători. Fiecare elev și-a confecționat un ecuson pe care l-a purtat cu mândrie în această zi deosebită. Ora s-a încheiat cu vizionarea unui filmuleț despre viața marelui poet și cu o expoziție a lucrărilor realizate. Activitatea desfășurată i-a motivat pe copii, fiecare dintre ei și-a exprimat dorința de a citi acasă câteva dintre poeziile marelui nostru poet.
Toate aceste activități au urmărit cunoașterea și respectarea valorilor cultural naționale, însușirea cunoștințelor prin intermediul activităților omagiale, creșterea interesului pentru lectură și sensibilizarea elevilor față de opera eminesciană.

Prof. înv. primar, Diana Toader
Școala Gimnazială „Gheorghe I. I. C. Brătianu”, Rătești
(Postat ianuarie 2020)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top