ratesti concursPe 22 martie 2019, am sărbătorit  „Ziua Mondială a Apei”, participând alături de elevele școlii noastre, la festivitatea de premiere a concursului de fotografie „Apă pentru toți”, organizat de Societatea Apă Canal 2000 SA Piteşti, în cadrul Programului Educațional Piky, desfășurată la Muzeul Județean Argeș.
Elevii au avut de realizat o fotografie în care să surprindă: importanța apei în viața noastră, legătura dintre om și apă, apa în diferite anotimpuri și ipostaze sau protejarea apei și a mediului înconjurător, tema concursului de fotografie de anul acesta fiind „Nu lăsăm pe nimeni în urmă - Apa este un drept universal“.
M-am bucurat atunci când copiii, după ce le-am spus despre acest concurs, au început să mă întrebe ce trebuie să surprindă în fotografia lor, apoi au început să-mi ceară părerea despre o poză sau alta, să-mi ceară sfatul dacă ”ceea ce am scris în descriere este bine” și tot așa, din ce în ce tot mai mulți copii erau interesați să participe. Am ajuns în ultima zi în care trebuia să finalizăm strângerea fotografiilor și am avut plăcuta surpriză să vedem că la ciclul gimnazial aveam 16 fotografii iar la ciclul primar 23.
A urmat perioada de așteptare a fotografiilor câștigătoare. Încă din 13 martie, copiii mă tot întrebau dacă știu ceva. Ziua trecea și așteptarea se prelungea. Iată că, luni, 18 martie, a venit și ziua în care am aflat că la ciclul primar, elevele ale căror fotografii erau câștigătoare erau: la ciclul primar ZACORNEA MARIA - premiu special și ROȘU ALEXANDRA – mențiune, iar la ciclul gimnazial, COCOROADĂ LINDA - premiu special.
Bucuria, a fost mare și de o parte și de cealaltă, dar tristețea celorlalți a fost la fel de profundă. Erau dezamăgiți, pozele lor erau necâștigătoare. Am stat de vorbă și am încercat să-i fac să înțeleagă că suntem cu toții câștigători: eu pentru că i-am văzut pe ei cât de entuziaști erau de fiecare poză ce mi-o aduceau, ei pentru că și-au pus toate forțele și au realizat fotografii minunate cu niște descrieri pe măsură. Poate nu au înțeles chiar toți ceea ce eu le-am spus, dar voi continua să le reamintesc de fiecare dată când voi avea ocazia că în viață trebuie să ne bucurăm de toate experiențele pe care le avem și să încercăm să privim la părțile pozitive ale acestora și să nu renunțăm niciodată la ideea că trebuie să lăsăm ceva în urma noastră!
Și pentru ca dezamăgire să nu fie prea mare, mi-am propus să facem la noi în școală un panou cu toate fotografiile copiilor realizate pentru acest concurs!

Prof. Gherman Aurica
Școala Gimnazială ”Gheorghe I.I.C. Brătianu” Rătești