baiculestiInterdisciplinaritatea este o cerință modernă și necesară învățământului actual, ce pune accentul pe latura formațională a elevului. Activitățile extracurricuare contribuie la completarea procesului de învățare, la dezvoltarea înclinațiilor și a aptitudinilor elevilor, la organizarea rațională și plăcută a timpului liber.

O formă de activitate extrașcolară ce face posibil contactul nemijlocit cu lumea vie, oferind prilejul de a efectua observații asupra fenomenelor și obiectelor, așa cum se prezintă în starea naturală, o reprezintă excursia.  Ea este valorificată în aproape toate disciplinele de învățământ, pe toate treptele, fiind cerută de necesități pedagogice, oferind cadrului didactic  posibilități de cunoaștere a elevilor în toate manifestările lor.
Excursia este un suport informațional, o modalitate de acumulare de noi informații, de sistematizare a celor dobândite la lecții, de aplicare și valorificare a acestora, un mod de a evada din mediul comun, familiar. În dezvoltarea cognitivă și afectivă a elevului, excursia are un rol esențial, deoarece presupune o percepere activă a unor zone culturale, istorice, a anumitor peisaje. Este considerată un mobil al învățării durabile, bazat pe implicarea și experiența personală a elevului. De asemenea, excursia devine un mod de a contribui la educația estetică a elevilor, de a stimula creația artistică, de a cunoaște arta populară. Prin intermediul acestor activități, copiilor li se dezvolta spiritul practic, operațional, dându-le posibilitatea să se afirme conform aptitudinilor. Prin sentimentul apartenenței la un grup, excursia poate fi considerată și un mod de sudare a colectivelor de elevi.
Un veritabil mijloc de cunoaștere și de relaxare, excursia cultivă  sentimentul de mândrie patriotică prin declanșarea de emoții, de aprecieri asupra trecutului poporului nostru, a frumuseților grăitoare ale patriei. Astfel de sentimente au trăit anual, chiar semestrial, elevii care au participat la excursiile tematice organizate în cadrul școlii noastre, excursii al căror scop științific și cultural a fost atins de fiecare dată. Locuri încărcate de istorie, peisaje inedite, itinerarii bine stabilite, toate au făcut ca aceste activități să lase în sufletele elevilor impresii și emoții de neuitat. Maramureșul, Moldova, Munții Apuseni, Dunărea,Târgu-Jiu, locurile sacre ale Unirii sunt câteva dintre obiectivele turistice vizate și bifate în jurnalul de călătorie, în anii școlari anteriori.
Anul acesta școlar, prima excursie realizată în cadrul școlii și-a propus ca punct de interes Cetatea Sighișoara, o zonă încărcată de istorie și de  cultură. După câteva popasuri pe Defileul Oltului, pentru a admira măreția naturii, pătrundem într-o altă lume, într-o fortificație complexă ce prinde viață prin prezentarea atractivă a toboșarului cetății, care, într-un stil inconfundabil, face turul cetății, introducând elevii în atmosfera istorică a breslașilor. Turiști, trecători, profesori, elevi, toți sunt fascinați de lecția vie de istorie, oferită cu pasiune și măiestrie de toboșarul, de profesie cadru didactic, ce își exprimă bucuria că a putut împărtăși elevilor câteva fărâme din istoria locului și a patriei.                                                                          Am părăsit cetatea convinși că lecția aceasta vie nu a fost doar o lecție de istorie, ci o lecție de curaj, de demnitate și de patriotism, valori pe care toboșarul a încercat să le transmită elevilor pe tot parcursul prezentării.
Speram că și această activitate, considerată un popas spiritual, o bucurie a minții și a sufletului, a reușit să fortifice și să înfrumusețeze edificiul personalității fiecărui copil.

Prof. Înaltu Mihaela
Școala Gimnazială Băiculești