baiculesti concurs 1Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, în parteneriat cu ISJ Argeș și școlile din Băiculești și Valea Danului au organizat  concursul județean cu ,,Zâmbet de copil”, ce se desfășoară  an de an la Școala Băiculești, în preajma Zilei Copilului.

Concursul își propune promovarea şi punerea în valoare, prin intermediul copiilor și a tinerilor, a culturii, tradițiilor, obiceiurilor și valorilor religioase creștine din zona Argeșului.
Anul acesta, concursul s-a desfășurat pe data de 31 mai, zi în care elevii au pregătit și un program artistic diversificat pentru a marca bucuria sărbătorii de 1 Iunie.  La Grădinița cu program normal, preșcolarii au prezentat programul ,,Azi la noi e șezătoare”. Șezătorile constituie un mijloc complex de educație, deoarece îi familiarizează pe copii cu unele elemente de folclor, contribuind astfel la dezvoltarea dragostei pentru tradițiile populare, le dezvolta gustul pentru frumos, pentru armonie, le cultiva răbdarea, stăpânirea de sine, spiritul de echipă. Pe lângă acest lucru, au ocazia să-și îmbogățească vocabularul, căci în timp ce lucrează, învață cântece și poezii, îmbinând utilul cu plăcutul.
La gimnaziu elevii au poposit in lumea amintirilor lui Creangă. pentru că lumea lui, e lumea lor, a tuturor copiilor. Cu toții s-au regăsit în poznele lui Creangă și tot printr-o șezătoare au mers în zona satului moldovenesc, cu joc și voie bună. Programul a continuat cu un colaj de jocuri populare și o serie de jocuri din lumea copilăriei și jocuri sportive.
În ceea ce privește Concursul “Zâmbet de copil”, cele mai frumoase lucrări din cele aproximativ 180 trimise din 17 școli participante, au fost premiate și expuse în incinta școlii. De spectacol s-au ocupat cadrele didactice prof. Bodescu Ileana, directorul Scolii Gimnaziale Băiculești, prof. Rădulescu Didona, organizator concurs, prof. Codeci Georgiana, consilier educative, prof. înv. prim. Codeci Roxana, prof. înv. preșc. Georgescu Cristina, prof. educație fizică, Mazilescu Cosmin.

Prof.  Rădulescu Didona
(Postat iunie 2019)