baiculesti proiect 1În perioada 11 -14 aprilie 2019, la Școala Gimnaziala Băiculești s-a derulat întâlnirea transnaţională din cadrul Proiectului „International Traditions Festival”,  la care au participat  cadre didactice din CDG 155 Veselina-Sofia, Acarlar Anaokulu -Turcia, reprezentanți  ai autorităților și ai instituțiilor partenere din România.

Scopul proiectului este de a sensibiliza participanții pentru a promova diversitatea și interculturalitatea comunităților, participanți să conștientizeze faptul că au responsabilitatea civică de cercetare, valorificare și promovare a tradițiilor populare pentru incluziunea tinerilor din mediile  dezavantajate, pentru realizarea unui dialog continuu între generații și națiuni, pentru afirmarea comunităților  în spațiul european și pentru dezvoltarea lor turistică, economică și culturală.
Proiectul internațional  este inițiat și coordonat  de echipa de proiect de la Școala Gimnazială Băiculești, cu o experiență bogată în scrierea și implementarea altor proiecte în cadrul programelor “Comenius”, ”Erasmus +” etc.
Întâlnirea de la Băiculești a urmărit stabilirea programului de activități, planurile de diseminare, evaluare și monitorizare. De asemenea, s-au stabilit de comun acord care vor fi datele pentru următoarele evenimente de formare de scurtă durată la care vor participa echipe de profesori.
Valorificarea elementelor culturale s-a realizat în cadrul unor spectacole, participarea la festivitățile de deschidere a “Simfoniei Lalelelor“, vizite la obiective importante din patrimonial național, Castelul Peleș și Pelișor etc.
Fiecare instituție parteneră a conceput un material de prezentare a școlii și a activităților reprezentative pe tematica proiectului.
S-a discutat despre blogul, paginile de Facebook, din fiecare școală parteneră şi modalităţile de gestionare eficientă a acestora.
Având sprijinul  Federației Române de Oină și al ISJ Argeș, participanții au fost încântați să ia contact cu tradiția și totodată sportul național românesc, oina. Cei prezenți au primit materiale și echipament pentru promovarea acestui sport, stabilindu-se ca la următoarea întâlnire, organizată la Sofia, să se facă o prezentare la o scara mai mare a acestui sport.
“Activitățile din cadrul proiectului vor aduce un plus  de valoare la nivel european numeroaselor proiecte educative derulate anterior în cadrul instituției noastre, care au constituit pietrele de temelie  și vor determina un impact pozitiv de nivel social asupra grupurilor țintă și asupra comunității regionale.”, a declarat Cosmin Mazilescu coordonatorul proiectului.

(Postat iunie 2019)