baiculesti francofonie 2Elevii Școlii Gimnaziale Băiculești au marcat „Ziua Francofoniei” prin participarea în săptămâna 18-22 martie la diferite activități derulate în cadrul proiectului educațional „Nous et la Francophonie”, proiect coordonat de prof. Codeci Georgiana. În prima zi a desfășurării proiectului, elevii au fost informați cu privire la scopul, obiectivele și activitățile propuse. „Francofonia în lumea întreagă”, a fost titlul activității pe parcursul căreia elevii au fost îndrumați să caute informații despre Francofonie, pentru a putea, ulterior, să realizeze pe echipe prezentări power-point despre importanța Francofoniei în întreaga lume.
În cadrul activității „Francofonia în desene”, elevii au lucrat cu mult drag  la realizarea unor planșe în care au prezentat importanța Francofoniei, planșe care la finalul proiectului au fost expuse în sălile de clasă. Activitatea prin care s-a finalizat proiectul  s-a numit „Sărbătoarea Francofoniei” și s-a derulat sub forma unui spectacol în care copiii au avut ocazia să-și manifeste abilitățile artistice prin interpretarea de cântece și recitarea de poezii în limba franceză, dar și prin punerea în scenă unor piese de teatru. La spectacol au mai participat Bodescu Ileana - directorul școlii, Rădulescu Didona și Înaltu Melania - prof. Limba Română. Ziua Francofoniei este sărbătoarea fiecărui cetățean care prețuiește limba  franceză, diversitatea culturală a spațiului francofon și valorile promovate de Francofonie. Este sărbătoarea celor care susțin importanța multilingvismului în era globalizării.

Prof. Limba Franceză, Codeci Georgiana
Școala Gimnazială Băiculești
(Postat martie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top